Typy plošných sálavých systémů: Elektrické vs. teplovodní systémy

Plošné sálavé systémy fungují na principu vytápění velké plochy. Může to být podlaha, stěna nebo strop. Kromě různých umístění mohou mít také různé provedení. Existují dva základní typy povrchových sálavých systémů – elektrické a teplovodní. Podívejme se, jaký je mezi nimi rozdíl.

Elektrické systémy vytápějí prostor pomocí elektrických odporových kabelů nebo rohoží. Umožňují nižší výšku podlahy a jsou s nimi spojeny i nižší investiční náklady.

K jejich provozu je však zapotřebí elektřina, a proto jsou jejich provozní náklady v porovnání s teplovodními systémy vyšší.
Teplovodní systémy využívají potrubí s horkou vodou proudící v podlaze. V porovnání s elektrickými systémy mohou podlahu vyhřívat rovnoměrněji.

I když mají o něco vyšší investiční náklady, kompenzují je nižšími provozními náklady. To platí zejména v případě, že se používají ve spojení s tepelnými čerpadly, která z nich činí udržitelný způsob vytápění domu. K tomu přispívá i skutečnost, že mohou fungovat až 50 let bez zásahů a problémů.

Kromě tepelných čerpadel jsou kompatibilní i s tradičními zdroji tepla, jako je plynový kotel.

DALŠÍ ČLÁNKY

Mohlo by vás zajímat: