Mýty a fakta o vytápění: 5 mýtů o teplovodních sálavých systémech

S podlahovým vytápěním a obecně velkoplošným sálavým vytápěním a chlazením je spojeno několik předsudků, které mnoho lidí odrazují od jejich instalace. Společně se podíváme na nejznámější mýty a vysvětlíme, jak je to doopravdy.

Mýtus č. 1 – Podlaha nemůže být pod nábytkem nebo kobercem.

Je pravda, že pro maximální účinnost podlahového vytápění je ideální mít nábytek na nožičkách nebo zavěšený na stěně. V takovém případě může teplo jednoduše sálat do zbytku místnosti. I když je však váš nábytek přímo na podlaze, nemusíte se obávat, že by vám doma byla zima. Důležité je, jak velká část podlahy zůstane volná. V případě koberců již není problém sehnat ty, které jsou speciálně uzpůsobené pro podlahové vytápění. Pokud máte pochybnosti o uspořádání nábytku, je vhodné se poradit s odborníkem, který vám navrhne systém podle vašich požadavků. V problematických místnostech je také možné instalovat plošné vytápění do stěny nebo stropu.

Mýtus č. 2 – Chlazení od podlahy nebo stropu není z dlouhodobého hlediska pro lidské tělo zdravé.

Právě naopak. Sálavé systémy vytápění ohřívají místnost a tím i lidský organismus rovnoměrně, což je pro tělo šetrnější a příjemnější. Při vytápění velkých ploch také není třeba ohřívat je na tak vysokou teplotu jako menší zdroje, například radiátory. Teplo se nešíří po místnosti foukáním nebo silným sáláním z jednoho bodu, takže nevzniká průvan a nevíří se prach.

Nohy mladého páru po sťahovaní na podlahe

Účinnost plošných sálavých systémů závisí na kvalitě jejich instalace a komponentů. Obraťte se proto na odborníky ve svém oboru – Gabotherm.

Mýtus č. 3 – Velkoplošní sálavé systémy jsou příliš drahé.

Je pravda, že investiční náklady na podlahové, stěnové nebo stropní vytápění a chlazení jsou vyšší než v případě radiátorů. Nejedná se však o velký rozdíl. Na druhou stranu velkoplošné sálavé systémy pracují výrazně efektivněji, a mají tak nižší spotřebu. Další výhodou teplovodních sálavých systémů je, že je lze připojit k tepelnému čerpadlu, takže jejich provoz je prakticky bez nákladů. Už nemusíte sledovat ceny energií a počáteční vyšší náklady se vám rychle vrátí.

Mýtus č. 4 – Pouhá podlahovka nestačí – abych měl doma opravdu teplo, potřebuji také radiátory.

Vzhledem k tomu, že velkoplošné sálavé systémy nejsou teplé na dotek, vyvstaly pochybnosti o tom, zda mohou skutečně vytápět dům. Je pravda, že nevytvářejí tolik tepla jako radiátory, jde totiž o nízkoteplotní systém vytápění. Vzhledem k tomu, že je vytápěna velká plocha, je místnost vytápěna rovnoměrně a není potřeba vysokých teplot. Správně nastavený podlahovka vyhřeje (nebo ochladí) váš domov na požadovanou teplotu, aniž byste věděli, že je zapnutá.

Mýtus č. 5 – Trubky v podlaze se mohou snadno pokazit a budu muset zničit celou podlahu, abych ji opravil.

Trubky teplovodního vytápění a chlazení mají velmi dlouhou životnost, takže se nemusíte obávat případných oprav. Od jejich instalace s nimi již nemáte žádné starosti. Podlahové vytápění vydrží déle než podlaha, pod kterou je ukryto. O vysoké kvalitě svědčí i to, že všechny instalované systémy Gabotherm fungují bezchybně. Již více než 25 let.

Objevte všechny výhody plošných sálavých systémů Gabotherm. Spolehlivý systém vytápění a chlazení, který se postará o teplo vašeho domova.

DALŠÍ ČLÁNKY

Mohlo by vás zajímat: