5 tipů, jak ušetřit za vytápění: Připravte se na topnou sezónu

Rostoucí ceny energií v těchto dnech trápí mnoho lidí. Ne každý však umí topit efektivně, a tak často zbytečně zvyšujeme svoji spotřebu. Zde je pět praktických tipů, jak snížit náklady na vytápění.

1. Vhodná teplota v místnosti

Každá místnost má jinou optimální teplotu v závislosti na tom, kolik času v ní trávíme a k čemu je určena. Například v obývacím pokoji je to kolem 21 °C, ale v ložnici méně než 18 °C. Častým problémem v domácnostech je však přehřívání. Zbytečně vysoké teploty dlouhodobě škodí tělu i naší peněžence. Přitom snížení teploty v místnosti o pouhý 1 °C může ušetřit 6 % nákladů na vytápění. Vhodným řešením je regulační systém, který umožňuje nastavit individuální teplotu v každé místnosti.

2. Nevypínejte vytápění

Snaha ušetřit peníze za vytápění někdy vede k vypínání vytápění v domnění, že se zapne pouze tehdy, když je v místnosti zima. Pokud však systém vytápění zcela vychladne, jeho úplné zahřátí spotřebuje velké množství energie. Tepelný komfort snižuje také kolísání teplot. Ideální je udržovat stabilní teplotu a nevypínat topení úplně, ale nechat ho temperovat- i když nikdo není doma.

Mladý sympatický pár hrajúci sa so psom na zemi v obývačke

Systém Gabotherm zajišťuje optimální teplotu a příjemné vnitřní prostředí.

3. Správné větrání

Velký rozdíl může způsobit také správné větrání. Mezi větráním v létě a v zimě jsou zásadní rozdíly. Je dobré naučit se správně větrat v topné sezóně. Optimální je větrat pravidelně během dne, alespoň 3-5krát. Místo ventilačky je vhodnější větrat otevřením oken dokořán po dobu asi 10 minut. To umožňuje výměnu vzduchu v místnosti bez výrazného ochlazení nábytku a stěn. Tepelné ztráty tak budou minimální.

4. Správné těsnění oken a dveří

Nesprávné utěsnění oken a dveří je jedním z největších úniků a nejvíce zvyšuje náklady na vytápění. Před zimou byste měli zkontrolovat těsnění a v případě potřeby je vyměnit. Alternativou je také použití izolačních pásek. Pokud se teplota v jednotlivých místnostech liší, je vhodné zavírat vnitřní dveře. Zejména v případě místnosti, která je vytápěna minimálně.

5. Přechod na ekonomičtější systém vytápění

V případě starého systému vytápění je třeba zvážit jeho výměnu za nový. Ten je díky moderním technologiím obvykle účinnější a šetrnější k životnímu prostředí. Kromě generátoru tepla, kterým je nejčastěji kondenzační kotel nebo tepelné čerpadlo, hraje velkou roli i samotný zdroj tepla. Radiátory nevyhřívají místnost efektivně a vyžadují častou údržbu, například odvzdušňování. Naproti tomu plošné sálavé systémy vytápějí místnost rovnoměrně, nezatěžují lidský organismus a mohou udržovat optimální teplotu, protože vytápějí nepřetržitě. Můžeme tak ušetřit značnou část nákladů na vytápění. Zjistěte více o výhodách vytápění přes podlahu, stěny nebo strop.

DALŠÍ ČLÁNKY

Mohlo by vás zajímat: