Plošné sálavé systémy vs. radiátory: Srovnání výhod a nevýhod

Radiátory nebo plošné sálavé systémy? Radiátory jsou běžným způsobem vytápění v mnoha domech a bytech a přechod na sálavý systém se může zdát jako velká změna. Někteří lidé se mohou obávat, že nebudou mít stejnou míru kontroly nad teplotou v místnosti nebo že přechod na nový systém bude nákladný. V tomto článku vám ukážeme výhody a nevýhody obou systémů vytápění. Podíváme se také na to, proč je plošné sálavé vytápění stále častější volbou pro domácnosti a kanceláře.

Srovnání topných systémů

Plošné sálavé systémy poskytují větší pohodlí a jsou šetrnější k našemu zdraví. Produkují jemné sálavé teplo, které rovnoměrně ohřívá celou místnost. Díky tomu nedochází k víření tepla a alergenů v místnosti a vysušování vzduchu jako u radiátorů.

Kromě toho umožňují šetřit náklady na energii. Jejich provoz je efektivnější a mohou ušetřit energii ve srovnání s běžnými radiátory, které vyžadují vyšší teplotu vody k vytopení místnosti.

Plošné sálavé systémy lze namontovat pod podlahu, do stěny nebo do stropu, což znamená, že jsou prakticky neviditelné a nezabírají místo. Běžné radiátory zabírají mnoho místa a často kazí vzhled místnosti.

Velkou výhodou plošných sálavých systémů je také jejich vysoká účinnost ve spolupráci s tepelným čerpadlem. Díky napojení na tepelné čerpadlo je možné prostřednictvím plošných sálavých systémů také chladit. Prakticky tak nepotřebujete klimatizaci.

Na druhou stranu i konvenční radiátory mají své výhody. Jejich pořizovací cena je nižší a jejich instalace (zejména ve stávajících budovách) o něco jednodušší. Vytápění prostřednictvím radiátorů je rychlejší a umožňuje vytopit místnost za kratší dobu. Z tohoto důvodu se při vytápění sálavými systémy doporučuje nevypínat je, protože dokáží udržet příjemnou stabilní teplotu bez ohledu na denní dobu.

Výhody a nevýhody přehledně

Plošné sálavé systémy (podlahové, stěnové, stropní)

Výhody Nevýhody
Rovnoměrné rozložení tepla Vyšší pořizovací cena
Úspora energie Náročnější na instalaci
Bezprašnost Delší vyhřívání
Vhodné pro alergiky
Nezabírá místo v místnosti
Možnost chlazení

Radiátory

Výhody Nevýhody
Nižší pořizovací cena Nerovnoměrné teplo
Snadnější instalace Suchý vzduch
Rychlý ohřev Nákladnější provoz
Vhodnější pro stávající budovy Zabírá místo v místnosti

 

Závěr

Při zvážení všech faktorů jsou lepší volbou plošné sálavé systémy. Nejenže jsou účinnější a úspornější, ale jsou také uživatelsky přívětivější.

Mohlo by vás zajímat: