Jak využít podlahovku v létě: Zchlaďte svůj domov pomocí velkoplošných sálavých systémů

Věděli jste, že většina novostaveb je dnes automaticky vybavena plošným sálavým systémem? Podlahovka, stěnovka nebo stropovka se staly pevnou součástí vytápění v moderních domech. Nemusíte na ně ale zapomínat ani v létě – můžete je využít k chlazení interiéru.

Jak může podlaha chladit?

Sálavé systémy jsou nyní standardem. Z podlahy se přesunuly i na stěny nebo stropy a díky tepelným čerpadlům už nejde jen o vytápění. Tepelné čerpadlo umí také chladit, takže v teplejších měsících můžete k ochlazení domu použít teplovodní podlahové vytápění. Voda ohřívaná nebo chlazená tepelným čerpadlem a rozváděná sálavým systémem po celém domě je totiž ideálním zdrojem pro přenos tepla a může snadno nabývat různých teplot.

Vytápění a chlazení plošným sálavým systémem je řízeno regulací, která spustí vytápění při poklesu venkovní teploty. Nejčastěji se jedná o období od října do května. Rovněž lze nastavit i chlazení, které probíhá neustále a udržuje příjemnou vnitřní teplotu i při vyšších teplotách.

Otec s malým synom čítajú knihu v detskej izbe s podlahovkou

Chlazení sálavými systémy Gabotherm – zdravé vnitřní prostředí i v létě

Kam umístit sálavý systém?

Sálavé chlazení je nejúčinnější na co největších plochách. Mluvíme tedy o velkoplošných sálavých systémech. Proto je pro chlazení ideální podlaha nebo strop, což je největší plocha v místnosti. Mnoho lidí se obává, že jim podlahové chlazení bude příliš studit nohy, ale díky rovnoměrnému rozložení a nízkým teplotním ztrátám není třeba dosahovat výrazně nízkých teplot, které by byly pro obyvatele domu nepříjemné.

Nejvhodnějším a nejpříjemnějším chlazením pro tělo je však určitě stropní chlazení. Na druhou stranu je také o něco dražší, a proto je oblíbenější používat podlahovku. Ta je méně nákladná na realizaci a zároveň poskytuje srovnatelný komfort.

Podlahové a stropní chlazení: ano nebo ne?

Zkušenosti s podlahovým nebo stropním chlazením ukazují mnoho výhod oproti klimatizaci. Díky principu sálání nefouká studený vzduch, takže nevzniká problém s vířením prachu nebo průvanem. Rovnoměrné rozložení tepla je také pro tělo optimálnější. Sálavé systémy nejsou hlučné a nevyžadují téměř žádnou údržbu. Navíc jsou tyto systémy součástí interiéru, prakticky neviditelné, takže neomezují vzhled interiéru. Díky použití tepelného čerpadla je jejich provoz úsporný a zároveň šetrný k životnímu prostředí. V porovnání s klimatizací není chlazení pomocí sálavých systémů tak intenzivní a jde spíše o zvýšení komfortu – zabraňuje zahřívání podlahy a nábytku. Vnitřní prostor domu se tak nepřehřívá a udržuje si příjemnou teplotu.

Výhody sálavého chlazení:

  • Žádné víření prachu
  • Žádný průvan
  • Rovnoměrné rozložení tepla
  • Žádný hluk
  • Téměř bez údržby
  • Jeden systém pro vytápění a chlazení
  • Neviditelný v interiéru
  • Úsporný provoz
  • Šetrné k životnímu prostředí

Žena si užíva optimálnu teplotu domova

Systém plošného vytápění a chlazení Gabotherm – pro pohodlí vašeho domova.

Zjistěte více o možnostech podlahového, stěnového nebo stropního chlazení se sálavými systémy Gabotherm.

DALŠÍ ČLÁNKY

Mohlo by vás zajímat: