Historie podlahovky: Jak fungovalo plošné vytápění v minulosti?

Věděli jste, že sálavé systémy vytápění nejsou záležitostí moderní doby? Jejich historie je opravdu bohatá a nejstarší systém podlahového vytápění byl vynalezen již 5000 let před naším letopočtem.

Všechny cesty vedou do Říma

Lidé vždy hledali způsoby, jak si co nejpohodlněji užít teplo domova. Přestože nejstarší pozůstatky podlahového vytápění byly nalezeny v Koreji a datují se až do roku 5000 př. n. l., za otce a šiřitele podlahového vytápění jsou považováni Římané. Rozšířili ji 500 let před naším letopočtem vynálezem hypokaustů – systému dutin pod podlahou, jimiž proudili spaliny z ohniště, čímž se vytápěla podlaha a následně celé místnosti. Tento systém vytápění se stal velmi oblíbeným a byl používán například i v Diokleciánových lázních.

hypokaust

Hypokaust – ukázka systému (zdroj Curriculum Visions)

Sálavé teplo ve světě

Za kolébku podlahového vytápění lze tedy považovat východní Asii a také starověký Řím. V asijských zemích se díky němu ustálil zvyk zout si uvnitř boty a také sedět na podlaze. Historické vytápění najdeme i na našem území, i když v menší míře, například na vranovském zámku. V Evropě však k velkému rozmachu sálavého vytápění došlo až později v 18. století. Němci jej používali k vytápění velkých výrobních hal nebo muzeí a položili základy pro plošné vytápění stěn.

Počátky moderních sálavých systémů

Časem byly dutiny pod podlahou nahrazeny systémem potrubí. Sálavé vytápění se však stále používalo hlavně ve velkých budovách a nosičem tepla byl kouř. Také se potýkala s řadou problémů – podlaha musela být vytápěna na příliš vysoké teploty, aby se místnost vyhřála, a ovládání bylo téměř nemožné. Právě kvůli příliš vysoké teplotě podlahy se začaly plošné systémy umisťovat do stěn nebo stropů.

K rozšíření do obytných budov došlo až ve 20. století. Angličan Barker navrhoval a realizoval systémy plošného vytápění, v nichž byla nositelem tepla voda. Tyto systémy byly použity i v prvních panelových domech. Po přechodu na hromadnou výstavbu se však od sálavých systémů upustilo, protože zpomalovaly výstavbu.

Doba sálavého vytápění

Díky moderním technologiím se dnešní sálavé topné systémy již vypořádaly se všemi problémy minulosti. Oproti běžným topným systémům nabízejí i další výhody: rovnoměrně rozdělují teplotu, jsou šetrné k lidskému zdraví, úspornější a jejich ovládání je jednoduché a rychlé.

Objevte další výhody moderního systému sálavého vytápění Gabotherm. Neposkytujeme pouze jednotlivé komponenty. Gabotherm vytváří komplexní systém, který splňuje i ta nejnáročnější kritéria bez jakýchkoli kompromisů.

Systém plošného vytápění a chlazení Gabotherm – nejvyšší standard nízkoteplotních sálavých systémů

DALŠÍ ČLÁNKY

Mohlo by vás zajímat: