Optimální vnitřní prostředí v interiéru

Každý z nás si pod optimálním vnitřním prostředím představí něco jiného. Rozdílnou teplotu, vlhkost vzduchu, ale i jinou intenzitu proudění a pravidelné výměny vzduchu. Tyto parametry jsou z hlediska vnitřního prostředí v interiéru ty nejdůležitější, od nich se odvíjí náš celkový pocit z daného prostoru či budovy.

Pro vytvoření příjemného vnitřní prostředí musí být splněny všechny tepelně technické podmínky konstrukce stavby. V interiéru, ať už v rodinném domě, v administrativní budově, hotelu nebo v nákupním centru, by mělo být příjemné teplo s ideální teplotou vzduchu kolem 22 °C, optimální vlhkost (ideálně kolem 50 %) a vzduch by se měl vyměňovat v množství 25 m3 za hodinu. Toto jsou podmínky komfortního a zdravého vnitřního prostředí. Při těchto hodnotách nevznikají plísně, nevíří se prach, všechny zápachy jsou pravidelně větrané a pravidelná výměna vzduchu zabrání akumulaci CO2. Při teplotě 22 °C navíc nedochází k přehřátí lidského organismu, čímž se posiluje imunita jednotlivců.
Komfortní a zdravé vnitřní prostředí v objektu je velmi důležitým kritériem při výběru vhodného systému vytápění a větrání.
V současné době se stále více dostává do popředí ochrana životního prostředí. Je důležité důsledně hospodařit s energií a maximálně využívat obnovitelné zdroje energie, čímž snížíme emise CO2. Systémy velkoplošného sálavého vytápění jsou vhodné zejména ve spojení s plynovými kondenzačními kotli, tepelnými čerpadly, případně se systémy využívajícími solární energii, energii geotermální vody a podobně.

Všechny vytápěcí systémy mají jedno společné: čím nižší je požadovaná teplota topné vody, tím lepší je využití dostupné energie. Důsledkem je, že moderní racionální topné systémy jsou navrhovány a provozovány jako nízkoteplotní vytápění a spotřeba energie je tak minimalizována. Nízkoteplotní vytápění lze nejefektivněji realizovat pomocí velkých topných ploch. Podlahové, stěnové nebo stropní vytápění jsou ideálním řešením.

 

OSTATNÍ ČLÁNKY